Ankthi, stresi, pagjumësia… Si ta luftojmë atë?

Posted by:

|

On:

|

5 mënyra natyrale për të reduktuar stresin dhe ankthin

Joga ose meditim

Gjithmonë keni dëgjuar për këto metoda, por nuk keni guxuar kurrë t’i provoni. Tani eshte koha. Çfarë mund të humbisni? Do të mësoni të merrni frymë thellë, do ta lini mendjen bosh për disa minuta, do të filloni ushtrimet që do t’ju ndihmojnë të eliminoni endorfinën për të tërhequr një humor të mirë, madje do të përforcojmë dhe përmirësojmë ciklin e gjumit. Është një mënyrë e mirë për t’u lidhur me trupin tonë dhe për të mësuar ta kontrollojmë atë.

Vajra esenciale

Ashtu si meditimi, vajrat esencialë natyralë janë përdorur për mijëra vjet për të reduktuar ankthin dhe stresin. për shkak të përbërjes 100% natyrale. Ju mund t’i përdorni ato duke i spërkatur pak në tempull ndërsa praktikoni meditim, para se të flini ose kur bëni banjë.

  • Vaji esencial i livandës:  Është një nga më të zakonshmit, veçanërisht për fuqinë e tij kundër ankthit dhe relaksimit. Përfitimet e tij përfshijnë relaksimin e muskujve, ndihmën për të fjetur, kontrollin e sulmeve të panikut dhe përmirësimin e tretjes.
  • Vaji esencial i kamomilit:  ndihmon në relaksimin e mendjes, duke shmangur mendimet negative dhe duke ruajtur harmoninë.
  • Megjithëse vaji Ylang Ylang  ( cananga orodata ) nuk është aq i njohur sa borzilok apo livando, ai është një esencë me veti të fuqishme qetësuese. Aroma e saj e ëmbël dhe e butë sjell gëzim dhe përmirëson disponimin, duke dhënë optimizëm dhe qetësimin e ankthit. Është efektiv për agjitacionin e zemrës dhe palpitacionet nervore, indikuar për hipertension. Përveç kësaj, ai është i pranishëm në produkte të tilla si xhel, shampo, krem ​​për fytyrën…

Dietë e ekuilibruar

Të ngrënit e një diete të shëndetshme për t’u ndjerë mirë dhe për të forcuar shëndetin tonë nuk është sekret. Yndyra e tepërt, mungesa e hidratimit ose mungesa e vitaminave dhe mineraleve kanë drejtpërdrejt një ndikim negativ në trupin tonë dhe sistemin imunitar. Por, gjithashtu, në gjendjen tonë shpirtërore. Ne mendojmë se plotësimi i dëshirave tona gjatë ‘bllokimit’ është ajo që na qetëson, por nuk është kështu. Ngrënia e sheqernave të rafinuara do të na qetësojë për disa orë, por më pas kjo ndjesi zhduket. Rekomandohen ushqime të pasura me vitaminë B, kalcium, magnez dhe omega 3, si salmoni, perimet jeshile, arrat, proteinat, vaji i ullirit, vaji i kokosit dhe avokado. Këto ushqime do t’ju ndihmojnë të përmirësoni disponimin, të eliminoni ankthin dhe të përmirësoni përqendrimin. Kur jeni shumë të shqetësuar, përpiquni të shmangni stimuluesit si kafeja dhe alkooli.

Komplementet ushqimore

Si një alternativë ndaj anksiolitikëve ose pilulave të gjumit, mund të mbështeteni në përfitimet e bimëve dhe bimëve me efekte qetësuese dhe relaksuese të muskujve. Mund t’i gjeni për të bërë infuzione, në pika ose në kapsula dhe/ose tableta për të plotësuar dietën tuaj. Asnjëherë mos e zëvendësoni. Për shembull, balsami i limonit dhe valeriana janë disa nga bimët më të rekomanduara për efektin e tyre relaksues, duke ndihmuar në ruajtjen e gjumit dhe në uljen e ankthit. Por, nuk mund të harrojmë griffonia simplicifolia, e cila përmban 5HTP, një molekulë që rregullon stresin, sjelljen e të ngrënit dhe gjumin. Ai spikat në krahasim me triptofanin e njohur për shkak të origjinës së tij natyrore.

Qëndroni aktiv

Është e qartë se mungesa e ajrit dhe hapësirës gjithashtu mund të na dëmtojë. Por mos u kapni pas shtratit apo shtratit. Mundohuni të jeni sa më aktivë për ta mbajtur mendjen të zënë dhe për t’u ndjerë më mirë me veten. Vendosni një orar aktivitetesh, rregulloni kohën tuaj të gjumit, madje përdorni shtëpinë tuaj për ta kthyer atë në palestrën tuaj personale. Dhe, më e rëndësishmja, mos e humbni kontaktin me njerëzit. Për fat të mirë, ne kemi shumë mekanizma në dispozicionin tonë për të qëndruar të lidhur.

One response to “Ankthi, stresi, pagjumësia… Si ta luftojmë atë?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *