Është koha për të pastruar trupin pas teprimeve Ne ju japim çelësat!

Posted by:

|

On:

|

E keni ndërgjegjen të pastër apo festat e Krishtlindjeve kanë sjellë me vete më shumë teprime nga sa e imagjinonim? Nëse keni arritur të ruani peshën tuaj, urime! Por, duhet të pranojmë se shumica dërrmuese prej nesh e lejojmë veten të magjepsemi nga tundimi dhe, tani, është koha për t’u marrë me punë për të hequr qafe kilogramët e tepërt dhe për të eliminuar nga trupi ynë ato substanca toksike që nuk na bëjnë asgjë. mirë. Themeli i gjithçkaje. Mos u merzit! Është normale që kjo të ndodhë me ne (dhe aq më tepër nëse ia shtojmë mbylljes, ardhjes së të ftohtit dhe mbylljes së palestrave…). Gjëja e rëndësishme është të vendosim qëllime reale dhe të rifillojmë dietën tonë të shëndetshme në një mënyrë reale. Herë pas here është koha për të detoksifikuar trupin tonë, kështu që… Këtu po ju lëmë 10 këshillat kryesore për ta arritur atë: 1. MENDALIZO VETEN: nuk ka kuptim të dëshirojmë të kalojmë një qëllim nëse nuk jemi të motivuar. Vendosni qëllimin tuaj (të vërtetë) Nuk ia vlen ta kopjoni atë nga shoku juaj më i mirë! Dhe përshtateni atë me rutinat tuaja në mënyrë që të mund të inkorporoni zakone të reja në një mënyrë të thjeshtë. Ah! Dhe shumë e rëndësishme. Përgjigjuni vetes pse dëshironi ta bëni: humbni peshë, shmangni lodhjen, përmirësoni dietën tuaj… 2. PINI UJË PO OSE PO: E përsërisim shpesh, por është thelbësore. Uji (ose, nëse nuk ka, infuzionet) do të na ndihmojë të eliminojmë të gjitha ato papastërti që kanë mbetur nga trupi ynë. Filloni ditën, në mëngjes, me një gotë të bollshme ujë dhe, nëse është e mundur, me lëngun e gjysmë limoni në ujë të ngrohtë. Kjo është e mrekullueshme për pastrimin e mëlçisë, sistemin tretës dhe hidratimin e trupit. 3. MREKULLITË NUK EKZISTOJNË: Dietat mrekullibërëse nuk ekzistojnë. Çdo përpjekje ka shpërblimin e saj, ndaj është normale që ajo të marrë kohë për të parë rezultate. Përndryshe, mund të keni një efekt rikuperimi ose të rrezikoni shëndetin tuaj. Pra, harroni të ndiqni dietën e fqinjit tuaj, të krijoni dietat tuaja ose të anashkaloni vaktet. Për të mbajtur një peshë të ekuilibruar, duhet të futim zakone në jetën tonë. Pasi të krijohet, do të jetë më e lehtë për të përmbushur objektivat. 4. MERRNI PESË VAKIME NË DITË: Nuk ka të bëjë me të ngrënit më pak herë ose të anashkaloni vaktet. Ideja është të ushqeheni mirë dhe shëndetshëm. Ndoshta, më pak sasi ose rregulloni ushqimet që hani zakonisht. Është më mirë të viheni në duart e specialistëve për të studiuar rastin tonë dhe për të na ndihmuar t’i bëjmë gjërat siç duhet. Mos harroni se nëse ndaloni së ngrëni, e vetmja gjë që do të bëni është të krijoni ankth. 5. PARAQITNI USHQIMET DEPURATIVE:  Lëngjet e perimeve me selino janë një mënyrë e mirë për të pastruar trupin tonë në mënyrë natyrale. Dhe falë sasisë së vogël të klorit që përmban, do të na ndihmojë të humbasim edhe ato kilogramë që kemi mundur të fitojmë gjatë pushimeve apo në ndonjë datë tjetër. Supat me qepë, selino, pulë dhe lakër janë gjithashtu shumë pastruese dhe diuretike. Në të njëjtën linjë, mund të përdorim koncentrate ose suplemente që përmbajnë përbërësit aktivë të këtyre frutave dhe perimeve, të vetme ose të kombinuara: angjinarja, çaji jeshil, kolina, boldo, angjinarja, gjembaku i qumështit, luleradhiqe… Në DRASANVI mund të konsultohuni me disa suplemente si koncentratet B-Life , Epatik ,  DepurSlim , Slimina ,  Drain Plus … 6. I JEPNI PËRPARËSI PESHKIT KUNDËR MISHIT: Mbi të gjitha, gjatë natës, në darkë. Dhe, sigurisht, përpiquni të hani darkë herët, të paktën dy orë para gjumit. Po kështu, proteinat janë më të mirat në mesditë në mënyrë që trupi juaj t’i përvetësojë më mirë ato. 7. VAJ ULIRI EKSTRA I VIRGJINË: Për gatim dhe veshje, përdorni gjithmonë ekstra të virgjër. Dhe përpiquni të shmangni salcat e zhytjes (majonezë, ketchup, Barbecue…) Mundohuni të ndryshoni salcat tuaja me erëza, vaj kokosi ose agrume dhe fruta të kuqe. Do të habiteni! 8. SHMANGNI NJË SEENDAR: Përpjekja më e madhe është kjo. Por sapo ta merrni, do të jeni të vetëdijshëm për të mirën që ju bën. Ju nuk keni nevojë të shkoni në palestër për orë të tëra ose të vraponi. Filloni të ecni në mënyrë progresive. (Dhe edhe më shumë nëse punoni ulur dhe vozitni shumë). Do të flini më mirë, do të ndiheni më të shkathët dhe madje të lumtur. 9. TË MJAFT PUSHIM: Oraret janë thelbësore për trupin tonë. Prandaj, rekomandohet që të vendosni rregullisht orare fikse për të ngrënë dhe për të fjetur. A e dini se higjiena e dobët e gjumit kontribuon në shtimin e peshës dhe komprometon sistemin tonë imunitar? Nëse nuk pushojmë të paktën 7 orë, rrezikojmë shëndetin tonë. 10. NJË ‘DUHET’ PËR TË PASTRIMIN ORGANIZMIN TONË: Nëse e vini në praktikë këtë recetë, do ta kuptoni se për çfarë po flasim. Ndërsa pastrojmë trupin tonë (veçanërisht kur abuzojmë me alkoolin ose kënaqemi me qejfin), ne kujdesemi për veten në një mënyrë shumë të natyrshme. Filloni ditën me këtë propozim dhe na tregoni.

  • një mollë jeshile
  • ½ kastravec
  • 2 shkopinj selino
  • 5 degë majdanoz
  • një grusht spinaq
  • Një copë xhenxhefil

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *