Our news

 • Përfitimet e rutinës së gjumit dhe të ushqyerit që nga fëmijëria

  A ndihen më të sigurt fëmijët kur ndjekin zakone të caktuara? Përgjigja është po. Rutinat ndihmojnë në ndërtimin e një ekuilibri emocional që u siguron atyre një mekanizëm shumë të rëndësishëm për edukimin dhe personalitetin e tyre. Përsëritja e vazhdueshme i bën ata të marrin përgjegjësi dhe të forcojnë zakone që do të jenë shumë…

  READ MORE

 • Çfarë suplementesh ushqimore na duhen pas moshës 40 vjeçare?

  Pesë suplementet që do të bëhen aleatët tuaj 1. Kolagjeni detar i hidrolizuar Nga mosha 25-30 vjeçare humbasim aftësinë për të rinovuar kolagjenin, një proteinë që është shumë e pranishme në trupin tonë, duke ofruar fleksibilitet, elasticitet dhe rezistencë ndaj lëkurës, si dhe kockave dhe kyçeve. Stresi, një dietë e pabalancuar ose ndotja e mjedisit…

  READ MORE

 • Sa sheqer konsumojmë çdo ditë pa e kuptuar?

  Sa sheqer konsumojmë? Konsumimi i sheqerit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), tek një person me masë trupore normale nuk duhet të kalojë 5% të marrjes ditore të kalorive, pra rreth 25 gram, që është e barabartë me 6 lugë gjelle, afërsisht . Megjithatë, sipas një studimi të Fondacionit Spanjoll të Ushqyerjes, konsumi mesatar ditor…

  READ MORE

 • Është koha për të pastruar trupin pas teprimeve Ne ju japim çelësat!

  E keni ndërgjegjen të pastër apo festat e Krishtlindjeve kanë sjellë me vete më shumë teprime nga sa e imagjinonim? Nëse keni arritur të ruani peshën tuaj, urime! Por, duhet të pranojmë se shumica dërrmuese prej nesh e lejojmë veten të magjepsemi nga tundimi dhe, tani, është koha për t’u marrë me punë për të…

  READ MORE

 • Gjumi dhe sistemi imunitar… A janë të lidhura drejtpërdrejt?

  Si mund të përmirësojmë zakonet tona të gjumit? Aleatët natyrorë për të fjetur Melatonin është një hormon i prodhuar në tru që ndihmon në rregullimin e ciklit të gjumit. Ai është përgjegjës për t’i treguar trupit se kur është koha për të fjetur dhe kur duhet të zgjohemi. Problemi është se prodhimi natyral i melatoninës…

  READ MORE

 • Ankthi, stresi, pagjumësia… Si ta luftojmë atë?

  5 mënyra natyrale për të reduktuar stresin dhe ankthin Joga ose meditim Gjithmonë keni dëgjuar për këto metoda, por nuk keni guxuar kurrë t’i provoni. Tani eshte koha. Çfarë mund të humbisni? Do të mësoni të merrni frymë thellë, do ta lini mendjen bosh për disa minuta, do të filloni ushtrimet që do t’ju ndihmojnë…

  READ MORE