Çfarë suplementesh ushqimore na duhen pas moshës 40 vjeçare?

Posted by:

|

On:

|

Pesë suplementet që do të bëhen aleatët tuaj

1. Kolagjeni detar i hidrolizuar

Nga mosha 25-30 vjeçare humbasim aftësinë për të rinovuar kolagjenin, një proteinë që është shumë e pranishme në trupin tonë, duke ofruar fleksibilitet, elasticitet dhe rezistencë ndaj lëkurës, si dhe kockave dhe kyçeve. Stresi, një dietë e pabalancuar ose ndotja e mjedisit ndikojnë gjithashtu në këtë humbje të kolagjenit, duke çuar në probleme të tilla si:

  1. Plakja e lëkurës, humbja e qëndrueshmërisë dhe elasticitetit. Shfaqen varje dhe rrudha.
  2. Konsumimi dhe këputja e kyçeve: vështirësi në lëvizje, inflamacion dhe dhimbje.
  3. Humbje e masës kockore, flokë, dobësi dentare dhe thonjve.
  4. Dobësi vaskulare, shfaqja e venave me variçe.
Cili lloj kolagjeni është më i këshillueshëm?

Ka disa lloje të kolagjenit, në varësi të origjinës së tij: gjedhit, derrit dhe detit, por ky i fundit është më i rekomanduari, sipas studimeve të shumta, sepse asimilohet shumë më mirë nga trupi. Po kështu, rekomandohet që kolagjeni të hidrolizohet sepse i nënshtrohet një procesi unik që i copëton molekulat në peptide (molekula shumë të vogla) që do të na ndihmojnë të përmirësojmë përthithjen. Ju mund të zgjidhni midis kolagjenit në pluhur, krem, tabletë, format që përtypet… Një formulë e pasuruar Është e drejtë! Është e rëndësishme që, kur zgjedhim kolagjenin, të kemi parasysh kombinimin që ka në formulimin e tij me përbërës të tjerë, vitamina dhe minerale, si acidi urik, magnezi, vitamina C apo edhe biotina dhe aguliçe më specifike për flokët dhe kujdesi i thonjve.

2. Antioksidantë

Mbreti i antioksidantëve është vitamina C, e cila është kryesisht përgjegjëse për ruajtjen e shëndetit të kockave tona, sistemin imunitar dhe na mbron nga radikalet e lira. Për më tepër, siç e përmendëm edhe në pikën e mëparshme, prodhimi i kolagjenit është shumë i rëndësishëm, ndaj është një ide shumë e mirë që ai të jetë i pranishëm në formulimin e suplementit që zgjidhni. Dhe si e marrim sasinë e duhur të vitaminës C? Epo, përmes ushqimeve si brokoli, luleshtrydhet, pjepri, portokalli, domatet… Dhe plotësimi i kësaj diete me suplemente të bazuara vetëm në këtë përbërës aktiv ose në kombinim. Ndër lansimet e fundit, Drasanvi ka Vitamina C në format tabletash të përtypur, të cilat shkrihen në gojë, me një aromë kokrra të kuqe për të marrë një tabletë të vetme në ditë, e mjaftueshme për të gëlltitur sasinë e rekomanduar ditore.

3. Prebiotikët

Prebiotikët janë fibra të patretshme që ndihmojnë në përmirësimin e përmbajtjes së probiotikëve në trupin tonë, florës ose mikrobiotës së njohur bakteriale të trupit. Me to do të mund të përmirësojmë ritmin intestinal, i cili shpesh është më i ngadalshëm për shkak të stresit apo arsyeve të tjera. Dhe në të njëjtën mënyrë, ata do të na ndihmojnë të përmirësojmë ose garantojmë një sistem të fortë imunitar.

4. Biotina

Stresi, ndryshimi i stinës, abuzimi me silikonet apo pajisjet termike apo një dietë e pabalancuar janë disa nga faktorët që ndikojnë në rënien apo dobësimin e flokëve. Prandaj, në këtë listë nuk mund të mungojë një suplement po aq i rëndësishëm sa biotina apo i njohur edhe si vitamina H apo B7. Është përgjegjës për nxitjen e rritjes së indeve që riprodhohen me shpejtësi, si lëkura dhe flokët. Përveç kësaj, ajo ndërhyn në metabolizmin e yndyrës.

5. Omega 3, 6 dhe 9

Në një moshë, ne duhet të mbrojmë kyçet, të rrisim marrjen e vitaminës E, e cila do të jetë pararendëse e estrogjenit dhe do të përmirësojë ciklin menstrual. Këtë mund ta arrijmë duke marrë veçanërisht Omega 6, e cila sigurohet nga vajra si aguliçe e mbrëmjes ose borage. Këto acide yndyrore do të përmirësojnë gjithashtu hidratimin e lëkurës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *